Jak vybrat zásnubní prsten?

Výběr zásnubního prstenu je velice důležitým krokem. Jedná se o šperk jedinečné důležitosti, neboť tím, že jej své milované darujete, dáváte najevo svou touhu navždy žít právě po jejím boku. Prsten bude pravděpodobně Vaše žena nosit po celý svůj život, proto je nutné jeho výběr nepodcenit. Na základě našich zkušeností jsme pro Vás shrnuli několik rad.

Výběr designu

Uvědomte si, jaké šperky vaše partnerka ráda nosí. Má ráda klasické ženské šperky, nebo dává přednost něčemu modernějšímu? Potěšil by ji jemný, drobný prsten nebo spíš robustnější? Potrpí si na bohatě zdobené šperky, nebo nachází kouzlo v prostých klenotech? Preferuje stříbro, nebo zlato? A pokud zlato, tak žluté, bílé nebo růžové? Je velmi důležité znát odpovědi na tyto otázky a mít je při výběru zásnubního prstenu na paměti. Pokud koupíte šperk podobný těm, které má vaše drahá ráda, nemůžete se zmýlit.

Kámen

Existuje nepsané pravidlo, že zásnubní prsten by měl obsahovat jeden nebo více kamenů. A toto je jediné nepsané pravidlo, když ostatní je již jen a jen Vaší volbou – druh kamenů a od něho se odvíjející barva, počet kamenů, barva drahého kovu.

Samozřejmě převládá prsten s bílým kamenem v bílém či žlutém zlatě. Pokud chcete zvolit tento druh prstene, budete vybírat mezi zirkony nebo diamanty.

Co jsou to zirkony a čím se liší od briliantu?

Zirkon je, na rozdíl od diamantu, uměle vyráběnou chemickou sloučeninu. Diamant je nejtvrdší známý přírodní minerál, a jedna z nejtvrdších látek vůbec. Jeho broušená varianta se nazývá briliant. Zirkony jsou v porovnání s diamanty samozřejmě křehčí a měkčí, a tato skutečnost může být také jedním z rozhodujících faktorů při Vašem výběru. Na první pohled však zirkony od diamantů nerozeznáte. Avšak vzhledem ke zmiňované měkkosti a křehkosti, dochází během času jejich nošením k opotřebování, které může být patrné letmým pohledem oka už i po roce každodenního nošení. Briliant na rozdíl od zirkonu vydrží nádherně lesklý a třpytící se po spoustu let. Právě díky tomu, že je briliant extrémně tvrdý a jeho povrch se neopotřebí, dokáže se i po spoustě let krásně třpytit. U zirkonu je bohužel tato možnost nereálná. Krásný lesk briliantu je dán i tím, že má vyšší index lomu světla než zirkon. Chápeme však, že existuje rozdíl v ceně, která je u zirkonů mnohem nižší. Zvažte však, zda chcete, aby prsten vypadal i po několika letech stejně, jako vypadal ve Váš nejdůležitější den. Rozhodujete se sami za sebe, my chápeme jakékoliv Vaše rozhodnutí, když se jedná přeci jen o Váš prsten.

Jak jsme již uvedli, není pravidlem, že prsten musí obsahovat čirý kámen. Níže ukázka námi vyráběných prstenů, které se odchýlily od klasiky.

Pokud byste rád prsten s barevným kamenem a již víte, jakou barvu, pak Vám může být nápomocná naše tabulka drahých kamenů.

Velikost snubního prstene

Velmi důležité je znát velikost prstu partnerky. Pokud vaše nastávající nosí nějaký prsten, nenápadně si jej půjčte. Nejjednodušší je pravítkem změřit jeho vnitřní průměr.

Další možností je svinout do vnitřního kruhu pruh papíru a změřit vzdálenost jeho překrývajících se bodů. Můžete si také nasadit prsten na vlastní ruku a na místě, kde se pro tloušťku vašeho prstu zastaví, změřte provázkem jeho obvod nebo přijďte k nám a my změříme velikost v konkrétním místě pomocí měřících kroužků.

Pokud vaše milovaná dosud žádný prsten nenosí, odhadněte velikost následujícím způsobem. Velikosti prstenů se pohybují přibližně mezi 45 až 65 milimetry (obvod). Pokud má vaše žena užší prsty, pak se bude obvod jejího prstu blížit 50 mm. Pokud jsou její prsty mohutnější, bude to kolem 60 mm.

Vždy je lepší koupit větší prsten, protože je mnohem snazší obvod prstenu zmenšit než roztáhnout.

Pokud velikost nepadne, nevadí, příjme-li žena Vaši nabídku, ráda se pak dostaví k přeměření velikosti. První úpravu velikosti prstenu pro Vás provedeme zdarma (s výjimkou podstatného zvětšování, kde bude nutné přidání drahého kovu).

Cena snubního prstene

Cena zásnubních prstenů je různá a nedá se zobecnit, když cenu ovlivňuje hned několik položek – druh zvoleného kovu (stříbro / zlato) a především druh, velikost a tvar zvoleného kamene. Samozřejmě čím větší kámen bude, dá se předpokládat, že bude vyšší i jeho cena. Pokud si hned na začátku stanovíte částku, kolem které se chcete pohybovat a barvu kamene, výrazně nám to usnadní výběr. Navrhneme Vám, jaké kameny si můžete dovolit, případně poradíme jinou alternativu. Např. namísto finančně nedostupného velkého centrálního diamantu, zvolíme provedení s větším počtem menších diamantů umístěných vedle sebe. Cenovou relaci prstenů Vám ochotně sdělíme v naší prodejně v Třinci nebo nám sdělte své představy v emailu. Rádi s Vámi vše probereme i na dálku. Veškeré kalkulace a konzultace jsou bezplatné.