Jak vybrat zásnubní prsten?

Výběr zásnubního prstenu je velice důležitým krokem. Jedná se o šperk jedinečné důležitosti, neboť tím, že jej své milované darujete, dáváte najevo svou touhu navždy žít právě po jejím boku. Prsten bude pravděpodobně Vaše žena nosit po celý svůj život, proto je nutné jeho výběr nepodcenit. Na základě našich zkušeností jsme pro Vás shrnuli několik rad.

Výběr designu

Uvědomte si, jaké šperky vaše partnerka ráda nosí. Má ráda klasické ženské šperky, nebo dává přednost něčemu modernějšímu? Potěšil by ji jemný, drobný prsten nebo spíš robustnější? Potrpí si na bohatě zdobené šperky, nebo nachází kouzlo v prostých klenotech? Preferuje stříbro, nebo zlato? A pokud zlato, tak žluté, bílé nebo růžové? Je velmi důležité znát odpovědi na tyto otázky a mít je při výběru zásnubního prstenu na paměti. Pokud koupíte šperk podobný těm, které má vaše drahá ráda, nemůžete se zmýlit.

Kámen

Existuje nepsané pravidlo, že zásnubní prsten by měl obsahovat jeden nebo více kamenů. A toto je jediné nepsané pravidlo, když ostatní je již jen a jen Vaší volbou – druh kamenů a od něho se odvíjející barva, počet kamenů, barva drahého kovu.

Samozřejmě převládá prsten s bílým kamenem v bílém či žlutém zlatě. Pokud chcete zvolit tento druh prstene, budete vybírat mezi přírodními a laboratorně vytvořenými diamanty.

Co jsou to laboratorně vytvořené diamanty a čím se liší od briliantu?

Diamant je nejtvrdší známý přírodní minerál, a jedna z nejtvrdších látek vůbec. Jeho broušená varianta se nazývá briliant. V naší dílně si můžete vybrat mezi přírodními diamanty a laboratorně vytvořenými. Laboratorně vytvořené diamanty neboli lab grown diamonds jsou na trhu méně známe, avšak jejich chemické a fyzikální vlastnosti se ztotožňují s vlastnostmi diamantů přírodních. Mají stejnou nejen hustotu, tvrdost, lesk a trvanlivost, ale i strukturální a optickou stránku.

Laboratorně vytvořený diamant je cenovým kompromisem mezi těženými diamanty a mezi širokou veřejností dlouhá léta známými zirkony, které rovněž vznikají v důsledku chemického procesu a rovněž se tak nejedná o přírodní kameny. V současné době zirkony od diamantů nerozeznáte, avšak vzhledem k jejich měkkosti a křehkosti, dochází během času jejich nošením k opotřebování, které může být patrné letmým pohledem oka už i po roce každodenního nošení. Na škále tvrdosti se diamant a lab grown diamond pyšní hodnotou 10, zatím co zirkony mají pouze hodnotu 8,5. Dříve byly díky této hodnotě tvrdosti a vysokému lesku jako napodobenina diamantu bezkonkurenční. Dnes můžeme kubickou zirkonii považovat z mnoha hledisek za překonaný materiál. Zirkony působí skleněným dojmem a neodráží světlo, tolikero co diamanty. S časem se navíc zakalují, přestávají třpytit, a tak ztrácí na své atraktivitě.

Z toho důvodu jsme se rozhodli zirkony z naší nabídky úplně vyřadit a nahradit je výše zmiňovanými laboratorně vytvořenými diamanty, jako
cenově dostupnou alternativou k luxusním a i dražším přírodním kamenům.

Jak tedy laboratorně vytvořený diamant vzniká?

Zatímco přírodní diamanty vznikaly před miliardy let hluboko v zemském plášti za působení extrémního tlaku a vysokých teplot, laboratorně vytvořený diamant je vytvořen člověkem v laboratoři, a to Metodou CVD, při které vzniká chemické složení plynné fáze uhlovodíku a metanu
a metodou HPHT, která při výrobě využívá vysokou teplotu i tlak. S přírodními diamanty mají ty laboratorní společné chemické složení, a dokonce i naprosto identické fyzikální a optické vlastnosti. V čem se naopak liší, je jejich abnormální čistota a nadměrná dokonalost vnitřní struktury.

Nesporným faktem je i menší dopad laboratorních diamantů na životní prostředí jinak zatěžované těžbou jeho přírodní varianty. Nakonec významný rozdíl je pak v ceně, která bývá o 20 až 50 % nižší, než u přírodních diamantů.

Ať již se rozhodnete pro kteroukoliv variantu kamene ve Vašem šperku, pak obě varianty diamantu obdržíte s certifikátem a informacemi o jejich brusu, čistotě, barvě a hmotnosti.

Nakonec zmíníme, že není pravidlem, aby prsten musel obsahovat čirý kámen. Níže si dovolíme přinést ukázku námi vyráběných prstenů, které se odchýlily od zažité klasiky.

Velikost snubního prstene

Velmi důležité je znát velikost prstu partnerky. Pokud vaše nastávající nosí nějaký prsten, nenápadně si jej půjčte. Nejjednodušší je pravítkem změřit jeho vnitřní průměr.

Další možností je svinout do vnitřního kruhu pruh papíru a změřit vzdálenost jeho překrývajících se bodů. Můžete si také nasadit prsten na vlastní ruku a na místě, kde se pro tloušťku vašeho prstu zastaví, změřte provázkem jeho obvod nebo přijďte k nám a my změříme velikost v konkrétním místě pomocí měřících kroužků.

Pokud vaše milovaná dosud žádný prsten nenosí, odhadněte velikost následujícím způsobem. Velikosti prstenů se pohybují přibližně mezi 45 až 65 milimetry (obvod). Pokud má vaše žena užší prsty, pak se bude obvod jejího prstu blížit 50 mm. Pokud jsou její prsty mohutnější, bude to kolem 60 mm.

Vždy je lepší koupit větší prsten, protože je mnohem snazší obvod prstenu zmenšit než roztáhnout.

Pokud velikost nepadne, nevadí, příjme-li žena Vaši nabídku, ráda se pak dostaví k přeměření velikosti. První úpravu velikosti prstenu pro Vás provedeme zdarma (s výjimkou podstatného zvětšování, kde bude nutné přidání drahého kovu).

Cena snubního prstene

Cena zásnubních prstenů je různá a nedá se zobecnit, když cenu ovlivňuje hned několik položek – druh zvoleného kovu (stříbro / zlato / platina) a především druh, velikost a tvar zvoleného kamene. Samozřejmě čím větší kámen bude, dá se předpokládat, že bude vyšší i jeho cena. Pokud si hned na začátku stanovíte částku, kolem které se chcete pohybovat a barvu kamene, výrazně nám to usnadní výběr. Navrhneme Vám, jaké kameny si můžete dovolit, případně poradíme jinou alternativu. Např. namísto finančně nedostupného velkého centrálního diamantu, zvolíme provedení s větším počtem menších diamantů umístěných vedle sebe. Cenovou relaci prstenů Vám ochotně sdělíme v naší prodejně v Třinci nebo nám sdělte své představy v emailu. Rádi s Vámi vše probereme i na dálku. Veškeré kalkulace a konzultace jsou bezplatné.