Péče o šperky

Diamant je nejtvrdší známý přírodní minerál a jedna z nejtvrdších látek vůbec. Nezaměňujte však vlastnosti tohoto drahého kamene s vlastnostmi jiných drahých kovů a nerostů. Pamatujte, že Váš šperk není nezničitelný, proto se k němu chovejte ohleduplně. Budete-li však dodržovat několik základních zásad, prodloužíte jeho život a zejména vzhled.

1. Zabraňte přímému styku s parfémy, krémy, mýdly a saponáty, vlasovou a domácí kosmetikou či dalšími kosmetickými prostředky a chemikáliemi. Šperky nasazujeme až po jejich použití a aplikaci.

2. Vyhýbejte se kontaktu s nadměrně chlórovanou vodou, zejména v bazénech, rovněž mořská voda šperkům nesvědčí.

3. Šperky odkládejte na noc, při návštěvě solária či sauny, při sportu nebo i při těžší fyzické námaze. Zabraňte kontaktu šperku s ostrými či tvrdými předměty. Předejdete tím poškrábání či jinému mechanickému poškození.

4. Pokud šperk neužíváte denně, skladujte jej ve tmě a suchu a nejlépe v krabičce nebo šperkovnici, aby měl dostatek prostoru, nemačkal se, neohýbal a nezaplétal s jiným (řetízky).

Čištění

Zvláště u často nošených šperků je třeba čas od času provést vyčištění, abychom z nich odstranili prach, pot a jiné nečistoty. K tomuto účelu používejte měkký hadřík, který nezanechává chlupy nebo můžete šperk důkladně vyčistit zubním kartáčkem. Na trhu je možné zakoupit rovněž speciální roztoky na čištění drahých kovů. Při jeho výběru dbejte na to, zda máte ve šperku drahý kámen či např. přírodní perlu, neboť tyto materiály jsou na chemické prostředky velmi choulostivé a může dojít ke změně jejich povrchu či barvy. Po koupeli v čisticím roztoku je nutno vždy předmět opláchnout čistou vlažnou vodou a velmi pečlivě osušit a přeleštit flanelovým hadříkem.

Kromě běžné údržby pak doporučujeme nechat jedenkrát ročně šperk vyčistit, případně vyleštit odborně. Rovněž v případě, že si nejste jisti jak výrobek vyčistit, dejte přednost odbornému čištění v naší dílně.

Oxidace

Stříbrné šperky podléhají poměrně snadno oxidaci. Jedná se o změnu barvy kovu, jako reakci na určitý chemický podnět. Může jim být Váš pot, kosmetický přípravek dokonce i Váš zdravotní stav může mít na oxidaci drahých kovů vliv. Dalším vlivem je velmi často i prostředí, ve kterém se se šperkem pohybujete.

I u pozlacených výrobků se ve výjimečných případech může stát, že zlato změní barvu a ztmavne. Nejedná se o korozi povrchu či jinou výrobní vadu, ale o běžnou chemickou reakci. Vzhledem k tomu, že při výrobě zlacených šperků je použito i jisté množství stříbra, může vlivem působení určitého druhu potu dojít k reakci mezi stříbrem a okolím. Podobně jako u stříbrných šperků pak dojde ke změně barvy – ztmavnutí.

V případě oxidace můžete použít některý ze speciálních hadříků určených na čištění šperků a zlehka jimi šperk očistit. V každém případě se však vyhněte kontaktu hadříku s perlami.

U šperků z bílého zlata je i z těchto důvodů běžně prováděna povrchová úprava rhodiem, která jim zajistí vyšší lesk a ochrání je před oxidací a mechanickým poškozením. Šperk se stává celkově odolnější. Přibližně po roce je vrstva rhodia po každodenním nošení poničená. Nabízíme Vám odborné vyčištění a opětovné potažení rhodiem.

Perly

Perlám, jež jsou jediným organickým drahokamem na světě, je nutné věnovat speciální pozornost tak, aby bylo zaručeno, že zůstanou krásné a nezkrátí se jejich životnost. Oproti jiným drahokamům jsou perly podstatně náchylnější k poškrábání, rozlomení či jinému poškození. Kromě toho zde také působí několik faktorů, které mohou zapříčinit zmatnění a změnu barvy. Jedná se zejména o dlouhodobé vystavování perel slunečnímu svitu či umělému osvětlení, kontakt s látkami jako jsou parfémy, vlasové spreje, antiperspiranty a jiné kosmetické přípravky, včetně přírodních olejů. Proto tyto produkty používejte vždy před nasazením šperku tak, aby bylo zabráněno jejich přímému kontaktu s perlami a chraňte perly také před mechanickým poškozením.

Perly rovněž nevystavujte příliš suchému prostředí a vysokým teplotám.

Průběžně je možné perlové šperky lehce čistit jemným mýdlovým roztokem a vlhkým hadříkem. V žádném případě však na perly nepoužívejte čisticí prostředky.